Нині проблема креативного розвитку людини викликає гострий інтерес у всьому світі. Її вирішення важливе насамперед тому, що головною умовою подальшого розвитку суспільства є людина, здатна творити. Наразі недостатньо просто володіти інформацією. Актуальною є проблема творчого осмислення й переробки інформації в нестандартні, оригінальні рішення. Тому становлення креативної, творчо активної особистості дитини-дошкільника є одним з пріоритетних завдань у діяльності сучасного дошкільного навчального закладу.

Мета: сприяти креативному розвитку та розвитку творчих здібностей дітей старшого дошкільного віку; створити позитивний емоційний настрій, умови для розкриття можливостей кожної дитини.

Завдання:

  • сформувати в дітей готовність до непередбачуваних рішень, здатність до створення творчого образу;
  • розвинути вміння створювати образ, який би вирізнявся оригінальністю, варіативністю та гнучкістю використання;
  • розвинути дивергентне мислення та творчу уяву;
  • сприяти створенню в дітей позитивного емоційного настрою, умов для звільнення їх від напруження, скутості;
  • удосконалити навички спілкування в навчально-ігровій діяльності.

Тривалість заняття: 30—35 хвилин (залежно від швидкості виконання дітьми творчих робіт).

Обладнання: ілюстрації до теми, папір, олівці, фломастери, іграшковий телефон, коробка-сюр­приз, «чарівна паличка» та капелюх чарівника.

Перебіг заняття

Психолог. Добрий день! Я дуже рада вас знову бачити! Пропоную всім стати колом і привітатися.

Ритуал привітання

(Діти виконують рухи під ритмічну музику.)

Хай плещуть долоньки,

Хай тупають ніжки.

Працюють голівки,

І сяють усмішки.

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви! Бажаю вам я!

Психолог. Діти, сьогодні у нас незвичайна зустріч. Сьогодні листоноша приніс мені по­силку від чарівника, у якій казкові речі: чарівна паличка, капелюшок. (Демонструє яскраву коробку й дістає з неї предмети.) Чесно кажучи, хотіла почаклувати сама, але ж на самоті не цікаво. Тому я вирішила запросити в гості вас. Може, спробуємо перевтілитися у справжніх чарівників та почаклувати? Хто найсміливіший і хоче спробувати?

(Відповіді дітей.)

Психолог. Добре, що у нас так багато сміливців. Але перш ніж розпочати чаклувати, варто дізнатися, що кожен із цих чарівних предметів вміє робити. Як ви думаєте, як цими предметами можна користуватися?

(Відповіді дітей.)

Психолог. Як користуватися ми розібралися,
а ще потрібно вигадати чарівні слова, які змушуватимуть ці предмети діяти.

(Діти пропонують варіанти «чарівних» слів.)

Психолог. Ми вже знаємо, як діють предмети, і чарівні слова придумали. Мені здається, варто спробувати почаклувати?!

(Кожному охочому надається можливість «почаклувати», промовляючи чарівні слова.)

Психолог. Вам сподобалось? А тепер дозвольте й мені! (Промовляє «чарівні» слова.) Як ви думаєте, що начаклувала я?

Гра «Відгадай предмет»

Діти за допомогою запитань відгадують, який предмет знаходиться в чарівній коробці. Наприк-лад: живий чи неживий; твердий чи м’який; із тканини чи гуми тощо.

Психолог. Молодці, відгадали. (Психолог дістає з коробки телефон і демонструє дітям.) Тепер у нас є телефон і коробка. І що з ними робити?

Гра «Чим може бути?»

Діти мають перерахувати якомога більше способів використання коробки та телефона не за їх призначенням. Наприклад: коробка — кошик для квітів, будиночок для кота, капелюх для велетня тощо.

Психолог. Які ви молодці, скільки всього придумали! (Лунає стук у двері.)

Хтось стукає, піду відчиню. (Відчинивши двері, знаходить лист.) Діти, подивіться, це чарівник надіслав нам листа. (Зачитує лист.)

«Гарні з вас чарівники.

Ручки ваші золоті.

Бачу, всі старались ви,

Так погляньте-но сюди.

Візьміть у ручки олівці

І фломастери ось ці.

Ними гарно почаклуйте,

Телефони намалюйте.

Враз малюнки чарівні

Перетворяться самі

В телефони незвичайні

Кольорові та нові».

Психолог. Цікаве завдання. Як ви думаєте, діти, ми впораємося?

(Відповіді дітей.)

Психолог. Давайте намалюємо телефони, яких насправді не існує, які уміли б не лише телефонувати, а й робити ще велику кількість різних справ.

(Діти малюють незвичайні телефони.)

Психолог. А тепер давайте розкажемо, що незвичного є у ваших телефонах, що вони вміють робити? Мій, наприклад, допомагає мені читати чужі думки. Ось зараз він мені підказує, що розповісти про свій телефон дуже хоче… (називає ім’я когось із дітей).

(Дитячі роботи вивішують на магнітну дошку, всі охочі розповідають про свої телефони.)

Психолог. Ми з вами молодці! Завдяки незвичайним дарункам у нас вийшло веселе цікаве заняття. Давайте сядемо колом і подзвонимо чарівнику по уявних телефонах, щоб подякувати за чарівні предмети, які він нам залишив.

Психолог. Ми з вами сьогодні і гралися, і чаклували, і насміялися. Але, на жаль, наша зустріч завершується. Тож давайте прощатися.

Ритуал прощання

— До побачення! — А що це значить?

Значить, неодмінно ми побачимо

Всіх, кому побачення призначимо.

І якщо захочеш бути з нами,

«До побачення!» скажи так само.

Використані джерела

  • Креативний розвиток дошкільнят засобами ТРВЗ /
    уклад.: І. Л. Цикерман, Є. Ф. Ковтун.  Суми: СОІППО, 2009.
  • Нечипорук Н. І., Томей О. П. Розвивальні ігри для дошкільників.  Х.: Основа, 2007.

Аліна ГОРНОСТАЄВА, практичний психолог ДНЗ № 16 «Сонечко», м. Суми

газета “Психолог дошкілля”, №4 квітень 2018