Мета:

  • навчальна: систематизувати знання учнів із сучасних та історичних стилів інтер’єру, ознайомити їх з особливостями меблів німецьких дизайнерів; застосовувати набутий лексичний та граматичний матеріал під час опису будинку;
  • розвивальна: розвивати творчі здібності учнів і творчу уяву під час графічного оформлення практичних робіт; формувати вміння аналізувати, порівнювати під час діалогічного та монологічного мовлення;
  • виховна: пробудити інтерес до створення оригінальних авторських моделей меблів.

Тип уроку: комбінований.

Форма: бінарний урок (німецька мова й технології).

Наочність: комп’ютерна презентація, ілюстрований матеріал, мультимедійна дошка, аркуші ватману, маркери, дидактичний матеріал.

Методи, прийоми й форми роботи: розповідь, «Мікрофон», бесіда, робота в мікрогрупах, метод фокальних об’єктів.

Перебіг уроку

 І. Організаційний момент

Забезпечення емоційної готовності до уроку

Учитель німецької мови. Guten Tag, meine liebe Schüler. Ich freue mich, Sie zu sehen. Wie geht es Ihnen? (Добрий день, любі учні! Я рада вас усіх тут бачити. Як у вас справи?)

Учитель технологій. Бінарні уроки — одна із цікавих форм навчання. Вони дають змогу вчителю урізноманітнити процес навчання, використовуючи міжпредметні зв’язки, а також викликати зацікавленість учнів до вивчення предметів.

Бінарний урок є практичним відображенням інтегральної технології навчання; це нестандартна форма навчання з реалізації міжпредметних зв’язків. Це творчість двох педагогів, яка переростає у творчий процес учнів і формує в останніх креативну компетентність.

ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку

Учитель німецької мови. Heute haben wir ungewöhnliche Stunde: Deutsch und Technologie! Das Thema unserer Stunde heißt «Ich bin Designer meines Hauses». Dieses Thema ist sehr interessant und spannend! Wir wiederholen Begriffe «Stil», «Interieur», «Exterieur», «Design», machen viele Aufgaben.

(Сьогодні у нас із вами незвичайний урок: німецька та технології. Тема нашого уроку — «Я — дизайнер власної оселі». Ця тема дуже цікава і захоплива. Ми повторимо основні поняття, із якими ви ознайомилися на уроках технологій: «стиль», «інтер’єр», «екстер’єр», «дизайн» та зробимо безліч цікавих творчих завдань). osnovni ponyattya

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель технологій.

  1. Дайте визначення поняття «дизайн».

Учень. Das Design ist die schöpferische Tätigkeit, die einige Qualitäten des industriellen Erzeugnisses bestimmt.

(Це творча діяльність, мета якої є визначення певних якостей промислового виробу). 

  1. Яке основне завдання дизайну?

Учень. Die Aufgabe des Designs — die Bildung der harmonischen gegenständlichen Umgebung, die die materiellen und geistigen Bedürfnisse der Menschen befriedigt.

(Формування гармонійного предметного середовища, що найповніше задовольняє матеріальні й духовні потреби людства).

Учитель німецької мови.

  1. In welchen Gruppen teilen sich die Farben? (На які групи поділяють кольори?)

Учень. Farblos (grau, weiß, schwarz) und vielfarbig (rot, orange, gelb, grün, blau, dunkelblau, violett).

(Ахроматичні — (сірий, білий, чорний) і хроматичні (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий).

ІV. Сприйняття й усвідомлення навчального матеріалу

Учитель технологій.

Будинок — це не місце, а стан душі.

Немає місця милішого за рідний дім.

Цицерон Марк Туллій

— Дайте визначення поняттю «стиль»? 

Учень. Der Stil im allgemeinen Begriff — die Form der künstlerischen Selbstbestimmung der Epoche, der Region, der Nation, der sozialen oder schöpferischen Gruppe oder der konkreten Persönlichkeit.

(Стиль — це сукупність ознак, які характеризують мистецтво певного часу). 

Учитель німецької мови. Schüler, was bedeuten solche Begriffe, Interieur, Exterieur?

(Дайте визначення понять інтер’єр та екстер’єр). 

Учень. Interieur (von franz. intérieur‚ das Innere‘) ist der Innenraum eines Gebäudes (Innenarchitektur, Raumausstattung, Möbel).

Exterieur ist der Äußerraum eines Gebäudes.

(Інтер’єр — це внутрішній простір приміщення. Екстер’єр — це зовнішній простір будівлі). 

Учитель технологій. Які ви знаєте історичні стилі інтер’єру?

Учень. Давньоєгипетський, візантійський, античний, бароко, рококо, класичний, модерн. 

Учитель німецької мови. Welche Stile sind modern?

(Наведіть приклади сучасних стилів інтер’єру).

Учень. Нigh-tech, der Minimalismus, der Kitsch, Eklektizismus.

(Хай-тек, мінімалізм, кітч, еклектика).

Учитель технологій. Нині ми поговоримо про зони житла (фото 1).

Зона 1 передпокій, загальна кімната, їдальня, санвузол гостьовий.

Зона 2 спальні, дитяча кімната, ванні кімнати, гардеробні.

Зона 3 кухня, господарські приміщення, комори для реманенту. 

Учитель німецької мови. Beschreiben Sie mir bitte Wohnungszimmer.

(Назвіть основні зони житла німецькою мовою).

Учень.

Зона 1 Ein Flur, ein Wohnzimmer, ein Esszimmer, ein Badezimmer.

Зона 2 — Ein Schlafzimmer, ein Kinderzimmer.

Зона 3 — Eine Küche, ein Abstellraum, ein Keller. 

Учитель німецької мови. In welcher Zone der Wohnfläche befindet sich die Küche?

(До якої зони житла належить кухня?)

Учень. Die Küche befindet sich in der dritten Zone.

(Кухня знаходиться у третій зоні житла).

Учитель технологій. Які відмінності дизайну кухонь Німеччини?

Учень. Das sind die technische Idealität, die Ergonomie, die Qualität,einfache Formen und Farben.

(Дизайн кухонь Німеччини має такі основні риси: технічна досконалість, ергономічність, якість). 

Відмінності дизайну кухонь Німеччини

Учень. Нині кухні Німеччини мають низку відмінних рис, які ніколи не дадуть змогу сплутати їх із кухонними меблями інших країн.

По-перше, це — технічна досконалість. Адже німецькі кухні просто уособлюють такі поняття, як розвиток, зміна, інновації та модернізація. Перебування в постійному пошуку інноваційних інструментів, здатних зробити кухні Німеччини ще більш функціональними — характерна риса всіх німецьких архітекторів, дизайнерів, проектувальників та інженерів. Точне освітлення робочої поверхні, унікальний механізм відчинення/зачинення дверей шаф, замки безпеки від дітей — усі ці якості характерні для будь-якої сучасної німецької кухні. Іншими словами, така кухня — справжній шедевр, у якому використані останні досягнення механіки, інженерії та матеріалознавства.

По-друге, ергономічність. Статистика вже давно говорить про те, що неправильне планування робочої зони на кухні змушує господиню в процесі роботи проходити за день відстань, часом кілька кілометрів. Модульна й системна конструкція німецьких кухонь дають змогу облаштувати простір так, що господині не доведеться робити жодного зайвого руху під час роботи.

По-третє, якість. Якщо бути точними, то німецькі кухні — це завжди висока якість. Німецький прагматизм просто не міг не відбитися на цих меблях. Відомо, що кухонні меблі піддаються постійному впливу агресивних середовищ: температури, вологи тощо. Меблі ж німецьких брендів відрізняються просто неймовірною якістю та високим ступенем стійкості до зовнішніх впливів.

Особливості німецького кухонного стилю (Die Besonderheiten des deutschen Küchenstils)

Учитель німецької мови. Schüler, nennen Sie mir bitte deutsche Möbelfirmen.

(Учні, які німецькі фірми з виготовлення меблів ви знаєте?)

Учень. Rehau, Deceuninck, Deutsche Gütegemeinschaft Möbel e.V. (DGM).

(«РЕХАУ», «ДІКЕНИНГ», «ДЖМ» — назви німецьких фірм).

Робота в групах

Учитель німецької мови. Jetzt machen wir interessante Aufgabe! Ich gebe Ihnen  die Bilder der Küchen und Sie müssen mir sagen, zu welchem Stil des Interieurs gehören sie. Beschreiben Sie diese Küchen. Sie teilen sich in 4 Gruppen und arbeiten zusammen. Dazu müssen Sie Ihren Schatten finden.

(Зараз об’єднаймося в групи для виконання практичних завдань. Необхідно знайти свою тінь на малюнках. 4 групи — відповідно 4 тіні).

(Учні отримують малюнок і відповідно до нього знаходять свою тінь. Так відбувається об’єднання в 4 групи (додаток 1 на с. 26)).

Учитель технологій

Коротка характеристика варіантів кухонь у різних стилях

  1. Хай-тек — дизайнерський стиль, який з’явився на схилі пізнього модернізму на тлі високих технологій. Він просякнутий епохою стрімкого технологічного прогресу, польотами в космос та уявленнями про майбутнє. Цей дизайнерський напрям став визначенням високої функціональності, технологічних віянь, бездоганності конфігурацій і престижу; багатий на застосування скляних, пластикових і металевих матеріалів (фото 2).
  2. Утомившись від щоденної міської метушні, хочеться повернутися додому, в затишок, тепло й гостинність. Цей інтер’єр може проявлятися по-різному, його втілення залежить лише від уподобань господарів. Оригінальною, але водночас по-домашньому затишною вважають кухню в українському стилі. В основі стилю лежать колоритні мотиви й народні традиції. Поряд із технологічними інтер’єрами, великою популярністю нині користуються етнічні стилі (фото 3 ).
  3. Прованс це провінційний стиль в інтер’єрі, який часто називають «французьким кантрі». Його назвали на честь однойменного регіону, розташованого на півдні Франції, відомого неймовірною природою.

Саме він надає можливість зануритися в легку обстановку й відчути свіжий смак сільського життя. Але варто зазначити, що цей стиль підходить для оформлення не тільки заміських будинків, а й міських квартир. Спальня, кухня або їдальня, виконані в стилі «французького кантрі», будуть наповнені романтичною та вкрай приємною атмосферою (фото 4 ).

  1. Модерн — цей стиль прийнято вважати одним із популярніших стилів інтер’єру. Його відмінною рисою стосовно інших стилів є застосування плавних вигнутих ліній в обробці приміщення, меблів та елементів декору, рослинний орнамент (фото 5).

Учитель технологій. Пригадаймо, у чому особливість методу фокальних об’єктів. 

Учень. Метод фокальних об’єктів полягає в перенесенні ознак випадкових об’єктів на об’єкт, що вдосконалюється. 

Учитель технологій. А зараз ми продемонструємо, як за допомогою методу фокальних об’єктів можна створити креативні моделі меблів. 

Учитель німецької мови. Nennen Sie mir bitte die Synonyme zum Wort «der Stuhl».(Назвіть синоніми до слова стілець). 

Учень. Der Stuhl, der Schemel, der Puff, der Sessel.(Ослінчик, пуф, табурет, крісло). 

Учитель німецької мови. Nennen Sie zufällige Wörter, die Ihnen in den Sinn gekommen sind.(Назвіть слова, які випадково спадають на думку). 

Учень. Ананас, штанга, ліс, вода, молоток, спінер, яблуко, телефон. 

Учитель технологій. Перенесіть ознаки випадкових слів на об’єкти вдосконалення і створіть авторські моделі меблів. Слова для моделювання: ананас, ліс, штанга, вода, молоток, спінер, яблуко, телефон. 

V.Формування практичних умінь та навичок

Практична робота. Створення моделей меблів на основі обраних випадкових об’єктів

(Учні створюють креативні моделі меблів на основі обраних випадкових об’єктів. Створення моделей меблів за допомогою маркерів на аркуші ватману, у програмі Рaint, PowerPoint).

Учитель технологій. Ми ознайомилися з методом фокальних об’єктів і створили оригінальні моделі меблів. Увага на екран!

(Учні демонструють власні моделі меблів (додаток 2 ).

VІ. Підбиття підсумків уроку, оцінювання результатів 

Рефлексія

Метод «Незавершені речення»

Учитель німецької мови.

  1. Mir gefällt…

(Мені подобається…).

  1. In der Stunde habe ich…gemacht.

(На уроці я зробив…).

  1. Am meisten hat mir…gefallen.

(Більше за все мені сподобалось…).

Учитель технологій. Нині ви плідно попрацювали, тому ми приготували для вас сюрпризКожна група отримає відзнаку — сертифікат (додаток 3 ).

Сертифікат 1 — на поїздку до Німеччини і зустріч із відомим дизайнером.

Сертифікат 2 — на оформлення вітрини меблевого магазину.

Сертифікат 3 — на замовлення крісла за власним дизайном.

Сертифікат 4 — на придбання чайного сервізу.

VІІ. Домашнє завдання 

 Учитель технологій. Знайдіть приклади ваз у таких стилях, як давньоєгипетський, бароко, модерн, хай-тек.

Учитель німецької мови. Beschreiben Sie mir bitte diese Vasen. (Опишіть ці вази).

Використані джерела

  • Барти Филипс. Дизайн интерьера. Большие возможности маленького дома. / пер. с англ. М. Ч. Копецкой-Линчевской. Москва: Кладезь-Букс, 2007.
  • Богданова С. І. Трудове навчання. Обслуговуючі види праці. 9 клас: підручн. для загальноосвітніх навчальних закладів. Київ: Літера ЛТД, 2009.
  • Клевенская Т. М. Цветы в интерьере: Альбом. Москва: Агропромиздат, 1990.
  • Коберник О. М. Технології: 10 кл.: підручн. / О. М. Коберник, А. І. Терещук, О. Г. Гервас [та ін.] Київ: Літера ЛТД, 2010.
  • Лонтковська Р. А. Євроремонт власноручно. Харків, ФОЛІО, 1998.
  • Музичне мистецтво (Мистецтво): підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. / за заг. ред. Л. М. Масол. Київ: Генеза, 2008.
  • Hermann Funk, Christina Kuhn, Silke Demme. Studio d A1Deutsch als Fremdsprache Kurs- und Übungsbuch. Berlin, Cornelsen Verlag, 2005.
  • Harmut Aufderstraße, Heiko Bock, Jutta Müller. Themen 1 Aktuell Kursbuch. Ismaning, Max Hueber Verlag, 2007.
  • Harmut Aufderstraße, Heiko Bock, Jutta Müller. Themen 1 Aktuell Übungsbuch. Ismaning, Max Hueber Verlag, 2007.
  • URL: https://de.wikipedia.org/wiki/Designgeschicht (Дата звернення: 09.04.2018).
  • Designküchen. URL: https://www.kueche-co.de/designkuechen/ (Дата звернення: 04.04.2018).

Світлана МЕДВЕДЄВА, учителька технологій Полтавського міського багатопрофільного ліцею № 1 ім.

І. П. Котляревського, учитель-методист;

Анна ХАЙЛО, учителька німецької мови

газета “Трудове навчання”, №5 травень 2018