Слухаючи музику, ми пізнаємо красу її звучання, до того ж стаємо багатші духовно. Гра «Музичний ерудит» допоможе нам згадати як улюблені музичні твори, так і цікаві факти з історії музичного мистецтва. Отже, перевіримо свої знання.

Мета:

  • навчальна: підбити підсумки набутих знань, умінь із теми «Музичне мистецтво в нашому житті»;
  • розвивальна: розвивати музичні здібності учнів, пізнавальний інтерес, емоції, спостережливість і кмітливість, уміння виконувати пісні під фонограму;
  • виховна: виховувати ціннісне ставлення до музики, формувати естетичний смак.

Тип уроку: урок узагальнення знань.

Музичний матеріал: музичні твори для виконання та слухання.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичних творів, портрети композиторів.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

(Музичне вітання. Перевірка готовності до уроку).

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Створення ігрової ситуації

Правила гри

У грі беруть участь учні класу, розділені на три команди: «Музичні ерудити», «Меломани»», «Музикознавці» та вчитель.

Обирають журі в складі п’яти учнів із інших класів (переможців та активних учасників музичних конкурсів), які мають підраховувати бали.

Гру проводять у три тури:

«Музикознавчий»;

«Теоретичний»;

«Вокальний».

Завдання гри в тому, щоб набрати найбільшу кількість балів.

 І тур

«Музикознавчий»

 (Учитель демонструє фрагменти музичних творів, а учні називають композитора та музичний твір.) 

  1. Л. Бетховен. Соната для фортепіано № 14 до-дієз мінор («Місячна»), ч. І.
  2. В. А. Моцарт. Симфонія № 40, І частина (фрагменти).
  3. А. Джойс. Старовинний вальс «Осінній сон» у виконанні духового оркестру.
  4. Й. Брамс. Вальс № 15 у джазовому аранжуванні.
  5. О. Бородін. «Улетай на крыльях ветра» (уривок із опери «Князь Ігор» у виконанні гурту «Оберіг»).
  6. Й. С. Бах. Токата і фуга ре мінор у виконанні В. Мей.
  7. Українська народна пісня «Сонце низенько» в обробці М. Лисенка з опери «Наталка-Полтавка».
  8. Народний танець «Лезгинка» в сучасній обробці (фрагмент).
  9. Ж. Бізе, Р. Щедрін «Хабанера» із «Кармен-сюїти».

 

ІІ тур

«Теоретичний» 

  1. Як називається переклад музичничного твору для іншого складу виконавців? (Аранжування).
  2. «Місячний» твір Л. Бетховена? (Соната).
  3. Хто з видатних композиторів народився в місті Зальцбург? (В. А. Моцарт).
  4. Який музичний інструмент і дитячий голос мають однакову назву? (Альт).
  5. Автором пісні «Улетай на крыльях ветра» із опери «Князь Ігор» є? (О. Бородін).
  6. Улюблений музичний інструмент Й. С. Баха? (Орган).
  7. Як називають спів без супроводу? (А капела).
  8. Як називається текст, для якого написана опера? (Лібрето).
  9. Назвіть автора опери «Наталка-Полтавка». (М. Лисенко).
  10. Електронний музичний інструмент, подібний до фортепіано. (Синтезатор).
  11. Назвіть балети П. І. Чайковського. («Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик»).
  12. Як називається останній твір В. А. Моцарта? («Реквієм» ).
  13. Автор «Лезгинки» із балету «Гаяне». (А. Хачатурян).
  14. Творча діяльність народу в різних видах мистецтва? (Фольклор).
  15. Як називається середній чоловічий голос? (Баритон).
  16. Країна, яка подарувала світові танго. (Аргентина).
  17. Музика народів світу? (Етнічна музика).
  18. Як називається оркестровий вступ до опери? (Увертюра).
  19. Який музичний інструмент є символом музики? (Ліра).
  20. Хто є автором старовинного вальсу «Осінній сон»? (А. Джойс).
  21. Як називається пристрій для налаштування музичних інструментів? (Камертон).
  22. Хто є автором обробки народної пісні «Щедрик»? (М. Леонтович).
  23. Як називається високий жіночий голос? (Сопрано).
  24. Музичний інструмент Ванесси Мей. (Електроскрипка).

 

ІІІ тур

«Вокальний» 

Виконати одну із вивчених пісень, упізнавши її за вступом (1 куплет).

  1. «Найкращі вчителі» сл. і муз. Н. Май.
  2. «Музика рідного дому», сл. О. Вратарьова, муз. О. Злотника.
  3. «Червона рута» муз. В. Івасюка.
  4. «Україна» сл. і муз. Т. Петриненка.
  5. «Куди зника дитинство?» сл. Л. Дербеньова, муз. О. Зацепіна, переклад М. Мигаль.
  6. «Одна калина» сл. В. Куровського, муз. Р. Квінти.
  7. «Чом ти не прийшов» українська народна пісня.
  8. «Завжди єднає пісня всіх» сл. і муз. Н. Май.
  9. «Україно, розцвітай» сл. і муз. Н. Май.

 

ІV. Підсумок уроку

Підбиття підсумків гри, оцінювання.

Людмила КОРНІЙЧУК, учитель музичного мистецтва

Звенигородської спеціалізованої школи  І—ІІІ ступенів № 3, Черкаська обл.

газета “Шкільний світ”, №7 квітень 2018