На занятті дошкільники ознайомлюються з дикими тваринами, розширюють свій словниковий запас. Водночас, у різних видах діяльності діти розвивають артикуляційний апарат і мовленнєві навички.

Мета: продовжувати поповнювати словниковий запас дітей словами відповідно до лексичної теми «Тварини дикі», автоматизувати правильну артикуляцію шиплячих і свистячих звуків і звука [л] у зв’язному мовленні та реченнях. Уживати слова у своєму мовленні, які характеризують риси та якості тварин; утворювати слова (складні), в основі яких лежать іменник і прикметник; продовжувати вчити дітей відстукувати ритмічний образ, добирати слова-рими; вміти поділяти на склади слова; вправляти дітей у правильному виконанні звукового аналізу слів із двох або трьох складів; розвивати мовлення, узгодженість рухів із текстом гри, вправність пальців рук; виховувати зацікавленість під час заняття.

Мовний матеріал: загадки про диких тварин; тексти пальчикової гімнастики; вірш «Білочка».

Обладнання: предметні малюнки (лисиця, ведмідь, їжак, вовк, білка, заєць, кабан); схеми звукового аналізу, наочний матеріал до дидактичних ігор; м’яч; роздатковий матеріал із завданням для пальчиків, прості олівці, маски до гри «Ведмідь і звірята».

Перебіг заняття

I. Підготовча частина

Логопед. Друзі, погляньте, у нас сьогодні гості, тож давайте привітаємо їх і покажемо, як на заняттях ми працюємо. (Вітаються з гостями).

Виконання пальчикової гімнастики з промовлянням забавлянки

Логопед. Під час промовляння забавлянки загинаємо однією рукою пальці іншої руки:

По широкій дорозі їде Білка на возі:

«Кому треба, підвезу, чи Лисичку, чи Козу,

Чи пташину пернату, чи Ведмедя вайлуватого».

— Скільки пасажирів було на возі? (Відповіді дітей).

— Скільки звірів, а скільки птахів? (Відповіді дітей).

(Логопед і діти промовляють текст і виконують рухи):

Піднімає зайчик вуха і кругом уважно слуха:

Чує… шурхіт роздається — Лиска тихо так крадеться.

Лисиця пащу вмить розкрила, хоч би Зайчика не з’їла!

Зайчик швидко плиг-скік, скочив вбік і в ліс утік.

ІІ. Основна частина

Відтворення ритмічного малюнка

Логопед. А щоб Зайчику допомогти, треба плескати ритм.

Скік — скік — скік-скік-скік

Скік — скік — скік-скік

Скік-скік-скік — скік-скік

Розвиток дрібної моторики пальців рук

(Діти сідають за столи. Перед кожним лежить на столі малюнок).

Логопед. А тепер допоможемо Зайчику знайти свій будиночок. Візьміть олівець і проведіть Зай­чика доріжкою до його будиночка. (Вести потрібно посередині стежки, не відриваючи олівця від паперу. На роздатковому матеріалі діти знаходять правильний шлях і позначають його олівцем).

Відгадування загадок про диких тварин

(Логопед, тримаючи мішечок у руках, промовляє):

Нещодавно в лісі я зустріла Зайця Вуханя.

Погляд скрізь кидає, міцно торбу тримає.

Біле хутро має, від мене тікає.

Та торба розв’язалась, а з неї малюнки повисипались.

Я давай збирати, щоб вам показати.

(У мішечку зібрані малюнки диких тварин (лисиця, ведмідь, їжак, вовк, білка, заєць, кабан)).

— Погляньмо, що там у нас є? (Діти виймають малюнки тварин).

— А може, хтось із вас знає загадки про тварин? (Діти загадують один одному загадки. У словах-відгадках діти визначають перший та останній звуки, ділять слова на склади).

Логопед. Кого ми щойно називали? (Ми називали тварин). Які це тварини? (Це дикі тварини). Чому ми їх так називаємо? (Тому що вони живуть у лісі).

(Педагог стежить, щоб діти відповідали повними реченнями. Якщо загадку відгадали — прикріпляємо малюнок тварини на дошку так, щоб під ним залишалася відстань для прикріплення схеми).

Загадки про тварин

Маю гострі зуби, пишний хвіст, руденьку шубу.

Легенько ступаю, у курник заглядаю. (Лисиця).

Полюбляє солоденьке: малинку, ожинку, мед солоденький.

На зиму спать вкладається, навесні прокидається. (Ведмідь).

Їх, голок, багато в мене,

Жалять, знаю достеменно,

А дітей я не колю,

Часом, молочко в них п’ю.

Осінь тільки-но до лісу —

Кину бігать, в схов залізу. (Їжачок).

Хижий, лютий, сірий звір.

Полюбляє темний бір.

А ще любить смакувати м’ясце курки чи ягняти. (Вовк).

Ця тваринка невеличка, є у неї така звич­ка: по гілках стрибає, горішки збирає. (Білка).

Він маленький, сам сіренький,

Хвіст куценький має, бігає, стрибає.

Тільки зиму відчуває, білу шубку одягає. (Заєць).

Збагачення словникового запасу дітей фразеологізмами

Логопед. Перевіримо, чи правильно ви все запам’ятали. Відгадайте про кого йдеться?

Голодний, як… (вовк). Вайлуватий, як… (ведмідь).

Колючий, як…(їжак). Прудка, як… (білка).

Хитра, як… (лисиця). Полохливий, як… (заєць).

Добір синонімів до слова «заєць»

Логопед. Ой, дітки, які ви молодці! Скажіть, а як ще кажуть на зайця? (Діти добирають слова).

Пальчикова гімнастика «Зайчики»

Логопед. А зараз я пропоную за допомогою наших пальчиків показати зайчиків. (Діти складають пальці в кулачки, окрім вказівних і середніх).

(Виконуються відповідні рухи).

Розвиток фонематичних процесів — поділ слів на склади

(Розміщення малюнків за схемою складоподілу на основі гри «Знайди малюнок слова»).

Логопед. Діти, у торбинці Зайчика я знайшла ще одну цікаву гру. Сподіваюсь, у «Лісовій школі» звірята люблять у неї гратися. Тож, мабуть, вони не будуть заперечувати, якщо в неї пограєтесь і ви. У тому мішечку все так переплуталося, тож наше завдання — знайти відповідні малюнки до слів.

(Добирають звукові схеми до слів-малюнків).

Виконання звукового аналізу слова «кабан»

Логопед. Подивіться уважно на малюнки і скажіть, про кого ці слова:

Він великі ікла має і густу щетину,

В лісі жолуді шукає і скликає родину. (Кабан).

Ваше завдання — виокремити перший й останній звуки в слові «кабан», поділити його на склади та виконати звуковий аналіз.

Закріплення знань дітей про диких тварин

Логопед. Тепер ми пограємося з вами в гру «Спіймай і скажи». Я запитую, кидаю комусь м’яч, а той, хто його спіймав, дає відповідь на запитання. Слухайте уважно!

Гра з м’ячем «Спіймай і скажи»

  • Хто зі звірів усю зиму спить?
  • Хто змінює літню шубку на зимову?
  • Хто шукає жолуді в лісі?
  • Хто плутає сліди, тікаючи від хижаків?
  • Хто живе в дуплі?
  • Хто їсть шишки та горішки?
  • У кого гострі зуби й хитрий погляд?
  • Що взимку їсть зайчик?

Розвиток координації рухів зі словами (логоритміка)

Логопед. Молодці! Давайте уявимо, що ми — дикі тварини, й пограємо з вами в гру «Ведмідь і звірята». Вибираємо лічилкою ведмедя, а решта дітей оглядають маски звірят: білки, зайця, їжака, вовка й лисиці. Усі рухаються колом, а дитина-ведмідь перебуває в центрі.

Як по лісу ми гуляли, то ведмедика шукали.

У барлозі він лежав, під ялиночкою спав.

Круг ялиночки ходили та ведмедика будили:

— Прокидайся-но, вставай і звірят наздоганяй!

Ведмідь. А-а-а, це ви, звірята! Буду вас наздоганяти!

Під музику «ведмідь» ловить звірят. Кого спіймає, той розповідає про ту тварину, яку зображає. (Опис тварини).

Розвиток фонематичних процесів — добір римованих слів

Логопед. Хочу запропонувати вам пограти в гру й дібрати слова, які подібно закінчуються. (Педагог наводить приклад: білка — гілка, лисичка — суничка, гриб — стриб, ліс — ніс, олень — день
тощо).

ІІІ. Підсумок заняття

— Про що ми сьогодні на занятті говорили?

— Що найбільше сподобалося?

— Про кого хотіли б дізнатися на подальших заняттях?

Меланія Гаврилюк, вихователь, логопед ДНЗ № 5 «Дзвіночок»,

м. Жашків, Черкаська обл.

газета “Дитячий садок. Мистецтво”, №4 квітень 2018