ДПА – це державна підсумкова атестація, або знайомі більшості з дитинства «випускні іспити». Раніше випускні іспити для 11-го класу проводили безпосередньо в школі й оцінювали за 12-бальною шкалою. ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання) складали окремо у формі тесту й окремо оцінювали відповідними балами. В 2015 році було проведено експеримент – поєднання ДПА (випускного іспиту) та ЗНО (зовнішнього незалежного оцінювання) з української мови. Така практика дала позитивні результати, оскільки дала змогу учням зосередитися на підготовці саме до ЗНО, не витрачаючи часу та зусиль ще й на складання випускного іспиту з української мови.

Окрім того, поєднання ЗНО та ДПА дало можливість більш об’єктивно оцінити знання випускників і відкинути суб’єктивний чинник в оцінюванні. Це дозволило отримати загальну картину рівня підготовки наших учнів з предмета «Українська мова та література», а отримані результати є надзвичайно важливими для формування освітньої політики в середній школі.

Тому в 2016 році практика загальнообов’язкових іспитів у форматі  ЗНО+ДПА буде розширена – всі учні-випускники 11-го класу складатимуть об’єднаний тест уже з трьох предметів – української мови та літератури, іноземної мови та математики або історії (на вибір).

Обов’язкове складання ДПА у формі ЗНО з іноземної мови часто називають «обов’язковим ЗНО з англійської», проте це не зовсім так – учні можуть складати іспит з тієї іноземної мови, яка в їхній школі була «основною іноземною». Тобто якщо це була школа, наприклад, із поглибленим вивченням німецької мови – то випускники можуть писати тест саме з німецької мови.

Інший міф-побоювання, пов’язаний з обов’язковим ДПА-ЗНО з іноземної мови – що такий тест буде обов’язковим для вступу до університетів і може завадити стати студентами тим випускникам, в яких у школі іноземну мову не викладали належним чином. Ці твердження не відповідають дійсності – шанси стати студентами у випускників 2016 року будуть такими ж самими, як і у випускників 2015 року. Результат ЗНО з іноземної мови матиме значення тільки для тих абітурієнтів, які обиратимуть відповідні університети та спеціальності, де знання іноземної мови є критично важливим і зазначене в правилах прийому – наприклад, при вступі на спеціальність «англійська мова та література».

Результати такого іспиту з іноземної мови, проведеного у формі зовнішнього незалежного оцінювання, покажуть, яким є справжній рівень знань з іноземної мови в тих чи інших навчальних закладах України. Це необхідно насамперед для того, щоб виробити відповідну політику у сфері вивчення іноземних мов в українських школах і покращити якість викладання цих предметів, адже знання іноземної мови є надзвичайно важливим для подальшого навчання та успішної кар’єри наших випускників.

Відповідний наказ Міністерства освіти і науки України